ג'יארדיה Giardia Ag Test

חד תא זה גורם שלשולים בכלבים וחתולים ויש צורך באבחון לפני טיפול מונע. שלשולים הגורמים למטרד ריח , ומכאן גם החשיבות באבחון וטיפול בגורמי מחלה המהווים חלק ממכלול גורמי השלשול.
כמובן שרבות ורחבות האפשרויות לגורמי השלשול וקצרה היריעה מלהכיל כאן את כל האבחנות המבדלות . לעיתים הציסטות של הג'יארדיה מהוות מרכיב חשוב מאד באבחנות המבדלות לשלשול. בעיקר בקרב מגדלים ופנסיןני בעלי חיים. הג'יארדיה הינו טפיל של המעי הדק של בעלי חיים שונים. הטפיל שייך למחלקת החד תאיים ולמשפחת השוטוניים. ישנן מינים רבים של ג'יארדיה אשר חלקם ספציפיים למין בעל חיים אחד (למשל רק לכלב או רק לפרה) וחלקם אינם ספציפיים ויכולים להדביק מספר מינים כולל האדם. עקב כך מוגדר הג'יארדיה כטפיל זואונוטי – טפיל אשר יכול לעבור מבעלי חיים לבני אדם. כלבים מהווים חלק חשוב במעגל החיים של מיני ג'יארדיה אשר יכולים להדביק גם בני אדם ולכן ישנה חשיבות רבה למניעה ולטיפול במקרי ג'יארדיה בכלבים.
ההדבקה בג'יארדיה מתרחשת ע"י בליעה של ציסטות אשר יכולות לשרוד בתנאי סביבה לתקופות ממושכות של שבועות ואף עד חודשים.

ערכת בדיקת ג'יארדיה מיועדת לגלות את האנטיגנים (חלבונים מסויימים המרכיבים את הטפיל) של ג'יארדיה למבליה בצואה. שני נוגדנים בערכה נקשרים באופן ספציפי לאפיטופים שונים של האנטיגנים. לאחר שנספג בכרית התאית, האנטיגנים של ג'יארדיה למבליה נעים ונקשרים עם קומפלקס זהב-קולואידי של אנטי ג'יארדיה ויוצרים קומפלקס Ab-Ag. קומפלקס זה יוצר אפוא התקשרות ישירה של סנדויץ נוגדן-אנטיגן-נוגדן עם הנוגדן של אנטי-ג'יארדיה מונוקלונאלי אחרת בממברנת הניטרוצלולוז. תוצאות הבדיקה יכולות להופיע בקווי בקרה וקווי בדיקה בהם מיושמים עקרונות הכרומטוגרפיה החיסונית.

 ערכה:

* מבחן ג'יארדיה – מקלון אבחון מהיר לאנטיגן.

 

לבריאות חיות המשק - מניעה משתלמת מטיפול
למידע נוסף צרו איתנו קשר