פיטוגנים: כלי להפחתת הפגיעה בביצועי העופות עקב קיטום המקור

שיטות כגון קיטום המקור עשויות להשפיע על ביצועי בעלי כנף (תרנגולות ותרנגולי הודו). פיתוחים מבוססי מדע הניבו כלים חשובים כגון תוספים פיטוגנים, המווסתים את העקה הנגרמת לעופות, בעקבות קיטום המקור. ע"י כך ממזערים ככל הניתן את ההשפעות השליליות על ביצועי העופות. כאשר מתבצע הקיטום בצורה נכונה, נמנע נזק של ניקור, מופסק קניבליזם, שעלולים לגרום לעקה נוספת ועלייה בתמותה. מוצרים פיטוגנים פותחו מדעית להשבחת תזונת בעלי כנף, כדי להקל על ההשפעות בעל הביצועים עקב קיטום המקור.

רקע

קיטום המקור משמש למיגור הקניבליזם והפגיעה ההדדית זה בזה בבעלי כנף (תרנגולות ותרנגולי הודו) (2000., al et Cloutier) פעולה זו גורמת לדיכוי בצריכת מזון והפסד משקל גוף, שעשוי לרדת בכ- % 3-2 לאחר קיטום מקור בהשוואה למשקל גופם לפני הקיטום. הירידה במשקל הגוף יכולה לעלות כתלות בגיל העוף, היקף הקיטום, ותנאים סביבתיים כגון חום, סטרס, לחות וצפיפות במבנה. מספר מדינות החלו להגביל או להקטין את קיטום המקור (2018, BHWT ). בנוסף, יש כאלו הרואים בקיטום פגיעה ברווחת בעלי החיים. נושא המהווה חשיבות בקרב הצרכנים כיום.


תוספי מזון פיטוגניים

Phytogenics הם תמציות צמחים עם פעילות ביולוגית, הגורמות להשלכות חיוביות, כגורמי פעולות אנטי דלקתיות ,שיפור עיכול, נוגדי חמצון והשפעות מיקרוביאליות. המטרה העיקרית של המדע בפיתוח מוצרים עם חומרים אלו, היא תמיכה בביצוע המעיים, וכתוצאה מכך לתגובה של המערכת החיסונית ועמידה באתגרים תכופים העומדים בפני בעלי כנף בלול.


פיטוגניקה כאסטרטגיה משלימה להפחתת השפעת קיטום מקור על ההישגים

קיטום מקור מוביל לתהליך דלקתי. הסימנים לתהליך כזה הם : אי נוחות, טמפרטורה מוגברת, אדמומיות ותפקוד לקוי של האיברים המעורבים אשר גורמים לתהליכים הדלקתיים. כתוצאה מכך עופות עלולים להפחית צריכת מזון ומכך השפעה לרעה על הגדילה והעלייה במשקל.

פיטוגנים מסוגלים להפחית את הנזקים של קיטום המקור, דרך פעולתם האנטי דלקתית והגנת המעי ויכולתם לשפר את העיכול. השפעתם האנטי-דלקתית נובעת מהשפעתם על ויסות הפרשת ציטוקינים המוביל לוויסות התגובה החיסונית של העוף. הוכח כי שמנים אתריים יכולים להשפיע באופן חיובי על יכולת העיכול של חומרי הזנה, וחילוף אבות מזון, באמצעות שיפור פעילות אנזימים של מערכת העיכול ( ;2003, al et Lee 2007., al et Jang ), שיפור תפקוד הכבד ושרידות שומן ( Lee et al., 2004a, b),  והגברת הריכוז של אנזימי העיכול שמקורם בלבלב (2009, Kassie-Al)


תוצאות מחקרים

מחקר מסחרי שבוצע בקולומביה עם פרגיות לוהמן חומות . נקבות בגיל יום עד 71 שבועות, חולקו לשתי קבוצות. קבוצת ביקורת 65,000 עופות וקבוצה שנייה 72,000 עופות שקיבלה דייגסטרום - Digestarom. הטמפרטורות הממוצעות במהלך הניסוי היו 24 מעלות צלזיוס. בשתי הקבוצות המקור נקטם . אלו בקבוצת Digestarom קיבלו Digestarom במינון 150  גרם/ טון. 

משקל גוף (איור1) ותמותה (איור 2), נמדדו בגיל 17שבועות. משקל הגוף הממוצע של הפרגיות בקבוצת התוסף Digestarom היה 73 גרם יותר בגיל 17 שבועות לעומת קבוצת הביקורת. בנוסף, התמותה הייתה נמוכה בכ-1% בקבוצת Digestarom


איור 1  - משקל גוף בגיל 17 שבועות

 


איור 2 - תמותה בגיל 17 שבועות

 

איורים 3 ו-4 ממחישים את משקל הגוף הממוצע וצריכת תזונה של שתי הקבוצות בתקופת הניסוי בהתאמה. נראה כי הקבוצה שקיבלה Digestarom, הייתה בעלת משקל גוף גבוה יותר, ורמות צריכת מזון גבוהות יותר.

 

איור 3 -  משקל גוף במשך התקופה

 


איור 4 -  צריכת מזון במשך התקופה

 

סיכום

קיטום מקור עלול לגרום לירידה בצריכת מזון, ירידה במשקל הגוף וחוסר אחידות במשקל הגוף. תמציות צמחיות עם תרכובות ביולוגיות, הנקראות פיטוגנים,  עשויות לסייע בהפחתת ההשפעה השלילית של קיטום המקור. ניתן לווסת את התגובה הדלקתית, לשפר את בריאות המעיים, ולהפחית צריכת מזון לקויה לאחר קיטום המקור. השפעות אלו גורמות למשטח ספיגה טוב יותר (עקב נזק מופחת) ומוביל ליעילות הזנה מוגברת וביצועים טובים יותר בהשוואה ללהקות שלא טופלו.

 

לבריאות חיות המשק - מניעה משתלמת מטיפול
למידע נוסף צרו איתנו קשר