האם פרוביוטיקה בעופות עמידה בטיפול חום? כפתות? אקסטרוזיה?

יש מספר דרכים להתגבר על אתגר היציבות התרמית (thermostability), נשאלת השאלה האם פרוביוטיקה יכולה לעמוד בטיפולי החום המשמשים שיטות ייצור המזון. כמה חברות פרוביוטיות טוענות כי חיידקים כגון  Bacillus spp .ו- Clostridium spp, רגישים פחות לחום מאשר חיידקים שאינם ספורולטים ) sporulated ) כגון Bifidiobacterium spp, אך זו אינה תשובה מלאה.


נדרשת לעיתים הגנה מחמצן

 Bifidiobacterium spp הם אנאירובים- אינם יכולים לגדול בנוכחות חמצן, ולכן צריכים להיות מוגנים מפני האוויר כדי שיוכלו לשרוד. טכנולוגיות ציפוי מסוימות מציעות הגנה מפני חום וטיפולי קיטור, המשמשים כיום בייצור תערובת עופות, הן בעלות השפעות מייצבות נוספות על שרידות חיידקים אנאירוביים. עם זאת, הציפויים צריכים להיות מותאמים למינים ולצרכים ספציפיים של זנים על מנת להצדיק הגנה נאותה בתהליך הכיפתות.


עיבוד ואפשרויות יישום

מכוני תערובת לבעלי חיים משתמשים בטיפולי חום יוצאי דופן כגון: טמפרטורות גבוהות למשך זמן קצוב, אקספנסיה ואפילו אקסטרוזיה. אלו נמצאות בשימוש גובר, בשל המודעות הגוברת ודרישות לבטיחות המזון. בנסיבות אלה, הכדאיות של כל פרוביוטיקה, sporulated ,בעלת קופסית, או לא מוגנת- מאתגרת, והמיקרואורגניזם בדרך כלל לא נהרס לחלוטין. 

במקרה זה, השימוש בפרוביוטיקה מסיסה במים במדגרות או בהגיעם לחוות הגידול, יכולה להיות דרך יעילה לספק חיידקים מועילים למערכת העיכול שלהם. אלטרנטיבה לעתיד היא פיתוח של יישום פרוביוטי לאחר כפתות, בדומה לטכנולוגיה שנמצאת כבר בשימוש, עבור ציפוי אנזימים באוכל. אלו שיטות מתוחכמות יותר לאספקת מיקרואורגניזמים פרוביוטיים חיים במערכות מודרניות בעופות; מחקר ופיתוח ימשך, על מנת להבטיח שיתרונות הפרוביוטיקה ייושמו ויגיעו לעופות.

דרך קלה יותר ופחות מתקדמת היא לעבור לחיידקים פרוביוטיים לא ברי קיימא המכילים תוספים. יציבות הכיפתות הוא יתרון גדול, עם זאת, לא כל המאפיינים של חיידקים פרוביוטיים חיים, ניתן להשיג עם פרוביוטיקה לא ברת קיימא להאכלת עופות.


מחפשים פרוביוטיקה עמידה בחום, באוכל או תוסף פרוביוטי לעופות במים?

PoultryStar - סינביוטיקה בעלת האישור של האיחוד האירופאי, ספציפית לעופות מכל המינים. פולטריסטאר מקדם את בריאות הפלורה במעי וזמין ביישום למים ובמיקרואנקפסולציה למזון. למידע נוסף על פולטריסטאר ( PoultryStar ) >>

 

 

לבריאות חיות המשק - מניעה משתלמת מטיפול
למידע נוסף צרו איתנו קשר