עשרה טיפים לבטיחות ביולוגית - למניעת קמפילובקטור בלול

המאמר מסביר את היקף הסיכונים הנובעים מקמפילובקטר בפטמים, ועשרת הטיפים לשיפור בטיחות המזון.

 

מחלה הנגרמת מקמפילובקטר עולה למשק מיליארדים מדי שנה

קמפילובקטר הוא מין אחד בולט של מיני חיידקים רבים המזהמים. החיידק גורם לגסטרואנטריטיס בבני אדם. קמפילובקטריוזיס נחשבת למחלה ממזון נגוע(foodborne disease) המדווחת ביותר במדינות מפותחות. העלות השנתית של קמפילובקטריוזיס למערכות הבריאות הציבוריות, כוללת פגיעה בבריאות ופריון העבודה, מוערכת ב:

  • למעלה מ-2.4 מיליארד אירו באיחוד האירופי
  • בין 4.2 ל-2 מיליארד דולרים בארצות הברית

למרבה הדאגה, מספר המקרים המאובחנים של זיהום בקמפילובקטר בבני אדם עלה בשנים האחרונות, כמוצג באיור מספר 1.

 

איור מספר 1: מדמה במקרים מדווחים מאושרים של קמפילובקטריוזיס בבני אדם באיחוד האירופי, 2017


קמפילובקטר הוא חיידק המהווה חלק מהמיקרופלורה הטבעית של מערכת העיכול במינים רבים של חיות בר וחיות מבויתות, כולל בקר ועופות, ואינו גורם בהם לסימנים קליניים. עם זאת, מדענים ברחבי העולם מסכימים כי תוצרי עופות, ובפרט עופות למאכל, הם המקור העיקרי לקמפילובקטריוזיס בבני אדם.

על פי ה- (EFSA ( European Food Safety Authority , בשנת 2017 37.4% מהדגימות ( 12,445) נמצאו חיוביים לקמפילובקטר. בתרנגולי הודו 31.5% היו חיוביים ( 1028 דגימות), בעופות אחרים 27.7% היו חיוביים (1425 דגימות).

לאור ההשלכות הכלכליות והבריאותיות הקשורות לקמפילובקטריוזיס, החלו דיונים בין נציגי ממשל במדינות רבות, על מנת לשקול תכניות טיפול מחייבות על מנת להפחית את הנטל הזיהומי של הקמפילובקטר.

 

מדוע כה קשה למנוע בקמפילובקטר?

חיידקי קמפילובקטר לא מתרבים מחוץ למערכת העיכול של בעלי חיים חמי-דם. החיידק יכול לשרוד עד מספר שבועות בתוצרי מזון, במיוחד כאלה אשר מאוחסנים בטמפרטורות נמוכות. חיידקי הקמפילובקטר מתיישבים ברירית של המעי העיוור,ובקריפטות של הביב בעופות נגועים. החיידקים עלולים להתיישב גם בטחול ובכבד, וכן לחדור לזרם הדם.

גרם אחד של צואת עופות נגועה עשוי להכיל עד מאה מיליארד חיידקי קמפילובקטר. אפילו רמה כזאת של נגיעות עשויה שלא לגרום לשינויים ברירית המעי העיוור (צקום). בלול פטמים מסחרי, עופות נושאים רמות גבוהות של קמפילובקטר במעיים כחלק מהמיקרופלורה הטבעית שלהם, מבלי להראות סימנים קליניים של מחלה. כמו כן, אין השפעה על תמותה או ניצולת מזון בלהקות נגועות.

 

מתי ואיך חיידק הקמפילובקטר מדביק את העופות?

ארגון ה-EFSA מצא קמפילובקטר בקרוב ל-50% מדגימות העופות הטריים למאכל! 


שיעור הימצאות להקות עופות חיוביות לקמפילובקטר הוא לרוב גבוה, אך משתנה על פי אזור, עונת השנה וסוג הייצור (אינטנסיבי, תרנגולי חופש, אורגני וכד'). במקרים מסוימים, רמת הנגיעות קיימת ב - 2% בלבד מהפרטים בלהקה, ובמקרים אחרים רמת הנגיעות עשויה להגיע ל- 100%.

נדיר למצוא קמפילובקטר בעופות בני פחות משלושה שבועות. מדענים סבורים כי הדבר קשור להימצאות נוגדנים אימהיים ולהתפתחות המהירה של מערכת העיכול והמיקרוביוטה באפרוחים. עם זאת, לאחר שלושה שבועות, אפילו אם עוף יחיד בלהקה נדבק, כל הלהקה עשויה להידבק בתוך פחות מארבעה ימים. הווקטורים להדבקה בקמפילובקטר כוללים: צואה, חרקים, מים, מכרסמים, אנשים, כלי רכב, ציוד.

 

היעדר תרכיב חיסון אפקטיבי

קיימים מאמצים לפתח תרכיבי חיסון כנגד קמפילובקטריוזיס הן בבעלי חיים והן בבני אדם. במגזר ההומני, לא אושר עד היום חיסון למניעת מחלה כתוצאה מקמפילובקטר. המכשול העיקרי נובע ככל הנראה מחוסר בהבנה מלאה של הפתוגנזה והגיוון האנטיגני של קמפילובקטר ג'ג'וני, כמו גם הקשר של החיידק עם סינדרומים לאחר הדבקה. בתעשיית העופות, פותחו ונוסו מספר אסטרטגיות במטרה ליצור חיסון אפקטיבי. עם זאת, נכון להיום לא קיים חיסון אפקטיבי כנגד קמפילובקטר.

 

מדוע אנטיביוטיקה אינה אפקטיבית כנגד זיהום קמפילובקטר בעופות?

המין קמפילובקטר אינו נחשב כפתוגני בענף המסחרי. לפיכך, אין מקום לטיפול בלהקות העופות. יש להתחשב בסיכון הזואונוטי של קמפילובקטר ג'ג'וני וביכולתו לפתח עמידות לאנטיביוטיקה במהירות. בפועל, אסטרטגיית טיפול אנטיביוטי כנגד קמפילובקטר בחוות עופות מסחריות אינה אפשרות מעשית.

 

הניסיון במדינות סקנדינביה מכוון לגישה מניעתית

באופן היסטורי, במדינות סקנדינביה היו שיעורי הימצאות קמפילובקטריוזיס נמוכים בהרבה לעומת מדינות אחרות. הגישה לטיפול בקמפילובקטר בסקנדינביה מבוססת על מניעה. גישה מניעתית שכזו מתייחסת לכלל החוליות בשרשרת מהעוף ועד לצלחת. גישה מניעתית כנגד קמפילובקטר מתמקדת בשלושה גורמי סיכון מרכזיים:

1.  שיעור המצאות בלהקות פטמים

2.  זיהום של הפגרים

3.  היגיינה במטבח

מתוך שלושה גורמים אלה, הימצאות בלהקות העופות היא ככל הנראה הגורם החשוב ביותר. ניתן להתייחס לארועי הנגעות בלהקות פטמים בשתי דרכים:

- מניעת הידבקות של העופות בקמפילובקטר

- הפחתת ריכוז הקמפילובקטר בתוך מערכת העיכול של העופות.

לבטיחות ביולוגית תפקיד מרכזי בשני סוגי המניעה.

 

10 טיפים לשמירה על רמות בטיחותביולוגית גבוהות על מנת למנוע קמפילובקטר

טיפ 1 -הפרידו בין אזורים נקיים ומלוכלכים של הכניסה לחוות העופות באמצעות מחסום פיזי (קיר הפרדה נמוך)

איור מספר 2: אילוסטרציה של קיר הפרדה נמוך בחוות עופות.

 

קיר הפרדה נמוך (איור מספר 2) מהווה השקעה קטנה, אך מדובר באמצעי מוערך בחוות עופות משום שהוא מונע הדבקה צולבת בקמפילובקטר ופתוגנים אחרים.

  • השתמשו במגפיים ייעודיים וחליפות גוף מלאות באזורים הנקיים בכל אתרי הגידול.
  • הציבו אמבט חיטוי אחד באזור הנקי ואמבט חיטוי אחד מחוץ לאזור הנקי היישר מול דלת הכניסה לבית הגידול.
  • מומלץ לשמור מגפיים נקיים שאינם בשימוש בתוך אמבט החיטוי. יש להחליף את תכולת האמבט בכל שלושה ימים.
  • נקו את האזור התחום באופן קבוע באמצעות מטאטא ויעה ייעודיים שנשארים באזור הנקי ולא משמשים אף אזור אחר.

 

טיפ 2 - השאירו ציוד בתוך הלול למשך כל המחזור

 

ציוד כגון סולמות, דליים, כלובי עופות, מטאטאים וכו' צריכים להישאר בתוך הלול למשך מחזור שלם. הימנעו מהעברת הציוד ממבנה אחד לאחר, כדי לצמצם את הסיכון להדבקה.

 

טיפ 3 - שימרו בקביעות על היגיינת ידיים

ציידו את הכניסה לכל לול בכיור עם מים חמים, סבון, נייר טואלט וחומר לחיטוי הידיים. אם מדובר בעלות גבוהה מאד עבור כל הציוד, הצטיידו בחומר לחיטוי הידיים, אשר עדיין יכול להיות שימושי מאד.

 

טיפ 4 - לבשו חליפות חד פעמיות

אוברולים חד פעמיים הם זולים ומהווים דרך פרקטית להפחית משמעותית הדבקה צולבת. הקפידו להיפטר מהם לאחר כל ביקור בבית הגידול.

 

טיפ 5 - הדברת מכרסמים

מרבית המגדלים מכירים את תהליך הדברת המכרסמים. חשוב להקפיד לפתוח, לנקות ולהכניס פיתיונות חדשים לתוך מלכודות העכברושים בתחילת כל מחזור. זכרו לנטר תצפיות של מכרסמים. מדבירים (ספקי פיתיונות) יוכלו לספק לכם מידע ועזרה נוספים לפי הצורך.

 

טיפ 6 - ודאו שאיכות המים טובה

ללא קשר לאיכות המים המגיעים לחווה, יש לנקות ולתחזק היטב את מערכת מי השתייה כדי למנוע ממנה מלהפוך לווקטור עבור פתוגניים. נהוג לנקות צינורות בתחילת ובסוף כל מחזור, אך גישה זו מתעלמת מאמצעי שמירה על היגיינה שניתן לנקוט בהם במהלך מחזור הגידול. כלור, מי חמצן וחומרי החמצה משמשים לניקוי, שמירה על קשיות המים ועל רמות החומציות, ולמניעת ביופילם.

 

טיפ 7 - סלקו מזון בין 8 ל-12 שעות לפני שחיטה

מערכת העיכול של עופות מאכל מתרוקנת ונותרת עם מעט לשלשת לאחר 1 עד 24 שעות צום. היקף ההדבקה הצולבת יצטמצם אם יבוצע סילוק נכון של המזון לפני ההעברה לבית המטבחיים. עופות שהמזון נלקח מהם מספיק זמן לפני כניסתם לבית המטבחיים יישאו פחות מזהמים על הנוצות, הרגליים וכו', משום שהם ייצרו פחות צואה במהלך ההעברה. כמו כן, עופות שיוכנסו לדודי ההרתחה נקיים יותר, יזהמו פחות את המים אשר ברובם ממוחזרים. אין לסלק את המזון מוקדם מדי. אם הצום עולה על 14 שעות, שלמות המעי תיפגע והסיכוי לזיהומים יגבר.

 

טיפ 8 - הסברה לצוותי העמסה ושינוע

צוותי העמסה הם אחד המקורות העיקריים להדבקה צולבת בקמפילובקטר בין חוות. כמו כן, עקה גורמת לעופות להיות רגישים יותר לפתוגנים. ודאו שכל המבקרים ואנשי הצוות ייצמדו לנוהלי הביטחון הביולוגי, ויפעלו על פי ההנחיות לשינוע על מנת להפחית את רמות הסטרס של העופות למינימום.

 

טיפ 9 - הקפידו על נהלים בכלובי ההובלה ובבית המטבחיים

הדבקה צולבת בין בתי מטבחיים וחוות העופות היא גורם שכיח נוסף להימצאות קמפילובקטר בחוות. משאיות הובלת עופות שמזהמות במהלך ההובלה, עלולות להגיע לשלוש או ארבע חוות שונות בכל יום. יש לנקות ולחטא היטב כלובי הובלה לאחר כל שינוע. העופות עשויים להמתין בכלובים למשך עד שש שעות. בתנאים כאלה, העופות מפרישים כמות גדולה של מיקרואורגניזמים הקיימים במעי שלהם, כולל קמפילובקטר. דברו עם מנהל המשחטה, על מנת לוודא צעדי מניעה הנדרשים ומחייבים את העובדים המעורבים, אשר אמורים להבין את תפקידם ואחריותם.

 

טיפ 10 -הקטינו את הזיהום במעי העופות

תוספי תזונה מסוימים ששומרים על בריאות ושלמות המעי עשויים לשחק תפקיד בהגבלת הצמיחה וההתיישבות של קמפילובקטר. חפשו מוצרי פרוביוטיקה שתומכים בחיידקים מועילים: הם מרחיקים חיידקים מזיקים או לא רצויים ממערכת העיכול של העופות באופן תחרותי על ידי התיישבות במעי וצריכת נוטריינטים לפני שמתעוררות בעיות; פתרון מיקרוביאלי לבעיה מיקרוביאלית.

 

לסיכום

  • קמפילובקטר הוא אחד החיידקים הנישאים-במזון הנפוצים והמזיקים כלכלית, מידבק לבני אדם דרך מוצרי עופות מזוהמים.
  • תרנגולות עלולות לשאת קמפילובקטר מבלי להציג סימנים או סימפטומים של מחלה, לכן החיידק לא מוכר או מטופל כפתוגן בלהקות עופות.
  • מניעה היא הכלי היעיל ביותר כנגד קמפילובקטר. פעלו על פי 21 הטיפים במאמר זה על מנת למנוע זיהום בתוצרי עופות.

 

 

לבריאות חיות המשק - מניעה משתלמת מטיפול
למידע נוסף צרו איתנו קשר